Regulamin pomocy społecznej

REGULAMIN UDZIELANIA POMOCY SPOŁECZNEJ FUNDACJI ARYSTOTELES  – Uchwała Zarządu Fundacji nr 2  z dnia 10.10.2017 r.

  1. Postanowienia ogólne
  2. Na podstawie:

1.1. art.2 i innych ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182, ze zm.),

1.2. art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014, poz. 1118, j.t. ze zm),

zgodnie z:

  • 12 p-kt 7 Statutu Fundacji “Arystoteles”, tekst jednolity z dnia 10.10.2017 r., zakładającego ochronę interesów grup społecznych marginalizowanych religijnie, politycznie, etycznie, gospodarczo,
  • 12 pkt 6 Statutu Fundacji zakładającego badanie, popularyzację i realizację profilaktyki zdrowotnej oraz pomocy społecznej,
  • 13 pkt 11.10 Statutu Fundacji zakładającego realizację w/w celów Fundacji poprzez udzielanie pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej i obywatelskiej społeczeństwa w demokratycznym państwie prawnym poprzez świadczenie pomocy społecznej,

uchwałą Fundatora z dnia 10.10.2017 r.  nr 3/2017 w sprawie zlecenia Zarządowi uchwalenia Regulaminów pomocowych,

Zarząd Fundacji „Arystoteles” zatwierdza niniejszy Regulamin udzielania pomocy społecznej Fundacji Arystoteles zwany dalej „Regulaminem”.

  1. Zasady oraz zakres udzielania wsparcia przez Fundację Arystoteles w ramach Funduszu Socjalnego w formie stypendiów socjalnych określa Regulamin Funduszów Socjalnych Fundacji Arystoteles.
  2. Zasady oraz zakres udzielania wsparcia przez Fundację Arystoteles w formie przyznawania darowizn w sprawach indywidualnych określa Regulamin przyznawania darowizn w sprawach indywidualnych Fundacji Arystoteles.
  • 1. Postanowienia ogólne
  1. Zgodnie z:
  • 12 p-kt Statutu Fundacji zakładającym ochronę interesów grup społecznych marginalizowanych religijnie, politycznie, etycznie, gospodarczo,
  • 12 pkt 6 Statutu Fundacji zakładającym badanie, popularyzację i realizację profilaktyki zdrowotnej oraz pomocy społecznej,
  • 13 pkt 11.10 Statutu Fundacji zakładającego realizację w/w celów Fundacji poprzez udzielanie pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej i obywatelskiej społeczeństwa w demokratycznym państwie prawnym poprzez świadczenie pomocy społecznej, pomoc społeczna Fundacji ma na celu wsparcie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do:

1.1. umożliwienia im życia i zaspokajania niezbędnych potrzeb w warunkach odpowiadających przyrodzonej godności człowieka oraz

1.2. wyrównywania szans życiowych tych osób i rodzin.

  1. Fundacja udziela pomocy społecznej podopiecznym z powodu:

2.1. ubóstwa,

2.2. bezrobocia,

2.3.  sieroctwa,

2.4. niepełnosprawności,

2.5. długotrwałej lub nieuleczalnej  choroby,

2.6. przysposobienia dzieci chorych i/lub z orzeczoną niepełnosprawnością,

2.7. zdarzenia losowego, sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej,

Warunkiem nabycia prawa do ubiegania się o pomoc społeczną jest występowanie, równocześnie z kryterium dochodowym wskazanym w punkcie 8, jednej z powyższych okoliczności.

  1. Fundacja udziela pomocy społecznej na rzecz następujących osób:

3.1. dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, z rodzin ubogich lub z wielodzietnych;

3.2. krzywdzonych dzieci i rodzin;

3.3. dzieci z domów dziecka, z rodzinnych domów dziecka, z rodzin zastępczych;

3.4.  na rzecz instytucji zajmujących się świadczeniem pomocy na rzecz wyżej wymienionych dzieci oraz rodzin;

3.5. na rzecz placówek oświatowych realizujących dodatkowe zajęcia edukacyjne mające na celu  poszerzenie wiedzy uczniów, wyrównanie ich poziomu edukacyjnego, zwiększanie potencjału życiowego.

  1. Zgodnie z wyrażoną w art. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zasadą pomocniczości państwa lub organizacji społecznych, pomocą społeczną świadczoną przez Fundację jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Z w/w powodów, Fundacja świadczy pomoc społeczną:

4.1 osobom zwanym podopiecznymi i rodzinom,

4.2. w celu umożliwiania przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne zasoby i możliwości;

4.3. zaspokajając niezbędne potrzeby życiowe w warunkach odpowiadających godności człowieka;

4.4. wspierając życiowe usamodzielnianie się osób i rodzin oraz ich integrację ze środowiskiem.

  1. Osoby ubiegające się o udzielenie pomocy społecznej mogą samodzielnie zgłaszać się do Fundacji, mogą być też kierowane do Fundacji przez:

5.1. instytucje wspierające;
5.2. pedagogów szkół;
5.3. pracowników socjalnych;
5.4. pedagogów placówek opiekuńczo – wychowawczych;

5.5. inne instytucje oraz organizacje.

  1. Fundacja udziela podopiecznym pomocy społecznej poprzez następujące świadczenia:

6.1.  świadczenia pieniężne:

6.1.1.  zasiłek stały,

6.1.2.  zasiłek okresowy,

6.1.3.  zasiłek celowy, jednorazowy lub ratalny.

6.2. świadczenia niepieniężne:

6.2.1.  pomoc rzeczową,

6.2.2.  posiłek,

6.2.3.  usługi opiekuńcze,

6.2.4.  poradnictwo specjalistyczne,

6.2.5. udział w realizacji określonego programu edukacyjnego.

  1. Zgodnie z treścią art.21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), świadczenia z pomocy społecznej otrzymane przez podopiecznych od organizacji rządowych jak i od organizacji społecznych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych bez względu na wielkość otrzymanego świadczenia.
  2. Prawo do pomocy społecznej przysługuje w/w podopiecznym w rodzinach, w których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1 500 zł (jeden tysiąc pięćset złotych), przy czym za w/w dochód uważa się dochód netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
  3. Fundacja określając dochód podopiecznego nie wlicza do niego:

9.1. zasiłków celowych,

9.2. specjalnych zasiłków celowych,

9.3. świadczeń jednorazowych,

9.4. świadczeń w naturze,

9.5. pomocy materialnej uzyskanej z organizacji non-profit w innej formie, niż przewidziana niniejszym Regulaminem,

9.6. nieodpłatnych świadczeń opiekuńczych,

9.7. pomocy rzeczowej,

9.8. posiłków.

  1. Zakres pomocy społecznej
  2. Fundacja Arystoteles przyznaje pomoc społeczną przekazywaną bezpośrednio podopiecznemu wyłącznie w formie pieniężnej na następujące cele:

1.1. dofinansowanie zakupu żywności, środków sanitarno – higienicznych, odzieży, obuwia i innych podstawowych potrzeb socjalnych, opłacenia rachunków za prąd, gaz, czynsz, wodę itp.,

1.2. usługi medyczne i rehabilitacyjne, operacje i zabiegi medyczne, badania lekarskie, konsultacje lekarskie, terapie psychologiczne,

1.3. zakup leków, materiałów medycznych, artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

III. Obowiązki osób i rodzin ubiegających się o pomoc społeczną

  1. Osoby i rodziny ubiegające się o pomoc społeczną zobowiązane są do złożenia wniosku o pomoc społeczną będącego Załącznikiem Nr 2 do Regulaminu, który należy wypełnić, podpisać, dołączyć do niego wymagane dokumenty i odesłać lub złożyć osobiście pod adresem: Fundacja Arystoteles, ul. Bajana 4, 31-465 Kraków. Formularz zgłoszeniowy nie może być odesłany drogą mailową.
  2. Wykaz wymaganych dokumentów do wniosku w przypadku ubiegania się o pomoc społeczną stanowi Załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu.
  3. Procedura udzielania pomocy społecznej
  4. Decyzje w sprawach udzielania pomocy społecznej podejmuje samodzielnie Prezes Zarządu Fundacji Arystoteles lub dwóch Członków Zarządu Fundacji Arystoteles działających łącznie albo jeden Członek Zarządu Fundacji Arystoteles i pełnomocnik powołany przez Zarząd działający w ramach umocowania łącznie.
  5. Decyzje podejmowane są na podstawie przesłanych przez podopiecznego dokumentów, których wiarygodność sprawdzana jest przez pracowników działu dokumentacji i które po sprawdzeniu opiniowane są w formie skróconej dla Zarządu Fundacji.
  6. Fundacja Arystoteles w przypadku przyznania pomocy społecznej zawiera „Umowę pomocy społecznej” z podopiecznym określającą wysokość pomocy społecznej oraz zasady jej realizacji, stanowiącą Załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
  7. Fundacja Arystoteles przyznając świadczenie z pomocy społecznej nie zawiera z podopiecznym umowy darowizny, o której mowa w art. 888 Kodeksu Cywilnego.
  8. Wysokość i zasady wypłacania pomocy społecznej
  9. Fundacja ustala świadczenie pomocy społecznej na okres, z reguły danego roku kalendarzowego.
  10. Fundacja uzależnia wysokość świadczenia pomocy społecznej zarówno od rodzaju pomocy społecznej oczekiwanej przez podopiecznego jak i od możliwości finansowych Fundacji.
  11. Wysokość świadczenia pomocy społecznej jest ustalana każdorazowo uchwałą Zarządu Fundacji.
  12. Wypłata pomocy socjalnej na rzecz Podopiecznego następuje przelewem na wskazany przez Podopiecznego rachunek bankowy.
  13. Według wyboru Fundacji, wypłata pomocy społecznej może nastąpić również poprzez udostępnienie Podopiecznemu do jego dyspozycji subkonta bankowego Fundacji.
  14. Postanowienia końcowe
  15. Sprawy nieuregulowane w niniejszym Regulaminie określane są w Regulaminie przyznawania pomocy Fundacji Arystoteles.
  16. Fundacja Arystoteles działając na podstawie niniejszego Regulaminu nie świadczy pomocy społecznej we współpracy z organami administracji rządowej lub samorządowej, rozumianej jako realizacja zadań zleconych przez te organy.
  17. Fundacja Arystoteles zastrzega sobie prawo do odmówienia udzielenia pomocy społecznej, pomimo iż osoba ubiegająca się o pomoc społeczną spełnia wszelkie warunki przewidziane Statutem i Regulaminem.

Zatwierdził: Zarząd Fundacji                                                            Prezes Zarządu:                                                                                                                                                         Michał Gruszczyński

 

…………………………………………………………..

Zapoznałem się z treścią Regulaminu:

 

………………………………………………

data, podpis

 

………………………………………………

data, podpis