Bezpodatkowy system finansowo-księgowy Fundacji

“Passere omnes pane tractabili et visibili non sufficio. In de pasco, unde pascor…”

“Nie wystarczy karmić chlebem, który można dotknąć i zobaczyć. Karmię was tym, czym ja  jestem karmiony…”Pluralizm prawniczy Leona Petrażyckiego a pluralizm etyczny Isaiaha Berlina. Ontologia, metodologia, praktyka prawnicza.

Oto misja św. Augustyna z Hippony, największego teologa wśród filozofów i zarazem największego filozofa wśród teologów, wiernego kontynuatora myśli Arystotelesa i zarazem wiernego ucznia Jezusa, w którego myśleniu i działaniu można dostrzec absolutną integrację obu ludzi, obu duchów, obu indywidualności.  Otóż misja Fundacji jest niezwykle podobna do misji św. Augustyna, gdyż misją Fundacji jest czynić ludziom dobro, w prawdzie i w wolności.

  1. Wolność przede wszystkim

Wolność wymaga ofiar.

Wolni ludzie zrobią wszystko, aby być wolnymi, aby pomagać innym, by stali się lub stawali się wolnymi. wolność. Nie ma zaś wolności bez prawdy.

Pragnienie życia w prawdzie i wolności z intencją czynienia dobra innym ludziom doprowadziło Fundatora do powołania Fundacji Arystoteles, która posiada bezpodatkowy finansowo-księgowy system prawny.

Jak wielokrotnie dowodził Arystoteles istnienie w rzeczywistości pewnego paradoksu społecznego w odniesieniu do filozofów, ludzie wolni, w tym od chęci zysku, charakterystycznego dla przedsiębiorców,  wolni od życia ponad stan, czyli skromni, a zatem od chęci sięgania po dotacje, które przecież pochodzą z przymusowych haraczy fiskalnych, są jednak ludźmi bogatymi, albowiem wiedzą, że tym, co mają własnego, prywatnego, choćby było tego niewiele, mogą przecież wciąż dowolnie zadysponować właśnie na realizację potrzeb społecznych,  dobra wspólnego, w tym na pomoc ubogim, aby poprzez strukturę organizacyjno- prawną Fundacji przeznaczyć uzyskane przez Fundację dochody na dobroczynność i pomoc społeczną, preferowaną przecież przez władze publiczne zwolnieniem Fundacji z CIT zgodnie z art. 17 ust.12 pkt 4 ustawy o CIT.

2.  Prawda czyli umieć sobie odmówić, aby pozyskać stokroć więcej

Odstąp od złego, a złe (nieprawość) odstąpi od Ciebie. (Mądrość z Księgi Syracha, Prolog, Stary Testament; Biblia Tysiąclecia, Wyd. Pallotinum, 2003)

To jest także zasada ojców pustelników z pierwszych wieków chrześcijaństwa, a więc tych jedynych, autentycznych, żyjących według reguł pozbawionych instytucjonalnych wpływów cesarstwa i papiestwa która sprawdza się także jako środek realizacji misji przez Fundację.

Fundacja Arystoteles jest organizacją społeczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie pobiera żadnych dotacji od żadnej instytucji, nie zatrudnia nikogo, lecz przeznacza pozyskane dochody z darowizn z tytułu nieodpłatnej działalności pożytku publicznego na dobroczynność oraz pomoc społeczną, czyli realizuje cele statutowe, preferowane zwolnieniem fundacji z CIT zgodnie z art. 17 ust.122 pkt 4 ustawy o CIT, skutkiem czego Fundacja nie płaci podatku CIT, nie płaci podatku PIT, nie płaci ZUS.

O szczegółach w/w obrotu finansowego Fundacji możesz dowiedzieć się więcej pod linkiem: Zasady pomocy prawnej.

3. Jeśli nie możesz pokonać wroga, przyłącz się do niego

Jeśli nie możesz pokonać wroga, przyłącz się do niego (Źródło: „Kultura”, Wydania 484–489, red. Jerzy Giedroyć), Instytut Literacki, 1988, s. 96.

Fundacja prowadzi gospodarkę finansową w całości opartą na wykorzystaniu usług rachunków banku komercyjnego.  Fundacja uzyskuje przychody tylko w formie darowizn z tytułu nieodpłatnej działalności pożytku publicznego, tylko w formie bankowych przelewów przychodzących.

Fundacja rozchoduje uzyskane przychody finansowe tylko w formie bankowych przelewów wychodzących oraz płatności dokonywanych kartami debetowymi przez Woluntariuszy i Beneficjentów, przypisanymi do poszczególnych rachunków i subrachunków:

  1. z głównego rachunku bankowego na subrachunki udostępnione Woluntariuszom oraz Beneficjentom
  2. następnie z subrachunków bankowych za pomocą przelewów wychodzących i kart debetowych do dostawców towarów i usług (osób trzecich).

Więcej o misji, które legła u podstaw bezpodatkowego systemu finansowo – księgowym Fundacji możecie się Państwo dowiedzieć pod tytułem:  Bądź kreatywny!

4. Bądź bardziej papieski, niż papież

Bądź bardziej papieski, niż papież (Słownik frazeologiczny PWN, red. Anna Kłosińska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, ISBN 978-83-01-14481-4, s. 300)

Skutkiem wykorzystania systemu rachunków bankowych jako jedynej formy obrotu pieniężnego w Fundacji, Fundacja posiada system obiegu finansowego (pieniężnego) prowadzony w całości z wykorzystaniem usług rachunków bankowych, który jest systemem całkowicie zgodnym z zasadami zawartymi w art. 4 ustawy o rachunkowości czyli jest jasny i rzetelny (kompletny, spójny wewnętrznie i zewnętrznie) a zatem całkowicie przejrzysty (transparentny) system obiegu pieniężnego.

5. Przymioty systemu finansowego Fundacji, uzyskane dzięki zakupowi usług bankowych

W/w system finansowy Fundacji:

  1. jest poparty autorytetem jednego z największych krajowych banków komercyjnych, który jest w takim systemie finansowym Fundacji rejentem (instytucją zaufania publicznego) dla potwierdzenia operacji finansowych Fundacji,
  2. jest bank komercyjny kasjerem Fundacji z racji wykonywania przez bank w umowach rachunków bankowych wszelkich przepływów pieniężnych dla Fundacji wypełniających wszelkie niezbędne, a charakterystyczne operacje ewidencjonowane w raporcie bankowym Fundacji,
  3. jest bank również pracownikiem działu finansowego i doradcą podatkowym Fundacji, albowiem umożliwia fundacji jak i organom kontrolnym, fiskalnym lub karnym dostęp do sprawdzenia systemu finansowego Fundacji w czasie rzeczywistym,
  4. jest bank archiwizatorem operacji finansowych Fundacji, albowiem bank archiwizując swoje operacje finansowe, archiwizuje je dla Fundacji najlepiej, jak to można sobie wyobrazić.

Zgodnie z art. 45 ust.1 cyt. ustawy o rachunkowości, jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

6. Rzeczywiste przeznaczanie przychodów Fundacji na koszty administracyjne Fundacji oraz na koszty nieodpłatnej działalności pożytku publicznego Fundacji.

Fundacja troskliwie dba o pokwitowania pobrania przez Woluntariuszy pieniędzy i świadczeń w naturze jako kosztów administracyjnych Fundacji oraz jako kosztów nieodpłatnej działalności pożytku publicznego Fundacji. Więcej znajdziecie pod tytułem: Czego można oczekiwać po Ofercie?

7. Rzeczywiste przeznaczanie dochodu Fundacji na dobroczynność i pomoc społeczną.

Fundacja także dba troskliwie o pokwitowania pobrania przez Beneficjentów pieniędzy i świadczeń w naturze jako przeznaczenia dochodów na dobroczynność i pomoc społeczną preferowaną zwolnienie Fundacji z CIT zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT. Więcej znajdziecie pod tytułem: Czy pomoc prawna jest bezpłatna?

Jeżeli nadal nie rozumiesz, nie wiesz, nie dowierzasz –

Czego dokonał, gdzie jest i do czego zmierza fundator, zarząd, woluntariusze struktur istniejących i tworzących się w Fundacji Arystoteles, zajrzyj pod tytuł: Blog.

Jeżeli nie poznasz historii rodem : Z igły widły, Jak to ze lnem było, jak to Cygan na gwoździu zupę ugotował itp. itd.- czyli nie przeczytasz felietonu: Tropem myślenia leniwego, nigdy nie zrozumiesz, jaką moc pandemiczną na wolność.