Jednym z motywów założenia Fundacji Arystoteles, niebagatelnym, obok przypomnienia zdolności, jakie posiadali najwybitniejsi ludzie w korzystaniu z rozumu, aby korzystać z tego dorobku przodków, było wdrożenie praktyczne takich struktur organizacyjno-prawnych wspólnot ludzkich, które potwierdziła długowiekowa tradycja.
Arystotelesowski, czyli oparty na recta ratio, prawym rozumie zmysł praktycyzmu określony jest pod tytułem: Statut Fundacji Arystoteles.
Paradoksy są podstawą rozwoju ludzkości. Ludzie powinni czerpać z przeszłości sprawdzone wzorce postępowania do rozwoju teraźniejszości. Istnieje tylko teraźniejszość. Naszym zadaniem jest przywracać do teraźniejszości wszystkie sprawdzone wzorce z przeszłości. Dzięki temu ominiemy błędy przeszłości, a wzbogacimy teraźniejszość.
Spółdzielczość jest jedyną drogą wolności, niczym droga przez bagno, gdzie z każdej strony drogi są różne formy zniewolenia, totalitaryzmy, które deprecjonują godność ludzką oraz marginalizują mienie, wykształcenie, czy status społeczny człowieka. Z jednej strony bagna ludzkich ustrojów są różnej formy socjalizmo – komunizmy, z drugiej strony liberalizmy. Wszędzie lansowane są piramidalne struktury społeczne, w przedsiębiorczości, władzy publicznej, w Kościele.
Więcej o idei spółdzielczości znajdziesz pod tytułem: Spółdzielczość- co to jest.
3. Droga do suwerenności w praktyce
Na niniejszej stronie Fundacji chcemy popularyzować rolnicze spółdzielnie produkcyjne, nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy chcą współpracować z Fundacją w zakładaniu, funkcjonowaniu i rozkrzewianiu spółdzielni.
Aplikowanie rolniczej spółdzielni produkcyjnej woluntariuszom i sympatykom Fundacji jest paradoksalnym pomysłem Fundatora, który zyskał akceptację dla takiej formy wspólnoty od woluntariuszy, uczestniczących w szkoleniu zamkniętym, przeprowadzonym przez Fundację na wiosnę 2020 r. w Myślenicach.
Ponieważ wszyscy uczestnicy w/w szkoleń i warsztatów stwierdzili, że pierwszym celem suwerenności praktycznej jest suwerenność energetyczna od systemu, czyli pozyskanie elektrowni do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, czy to przydomowych czy to osiedlowej, która doprowadzi nas do możliwości uprawy roślin, hodowli zwierząt oraz do zbudowania spółdzielczych domów jednorodzinnych, dlatego nikt nie musiał specjalnie przekonywać wszystkich woluntariuszy – uczestników szkolenia do tego, aby wszyscy podjęli i skończyli zasadniczą szkołę zawodową o kierunku rolnik, w tym przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie.
Sześciu woluntariuszy naszej Fundacji posiada dyplomy, które umożliwiają naszej wspólnocie założenie rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Z założeniem spółdzielni od strony prawnej nie mamy żadnych problemów.
Z uprawą roli czy z budową domów również nie będziemy mieli problemów, gdyż wśród nas jest wielu rolników i wielu znawców budownictwa.
Istnieje już powołana do w/w celu w tym samym czasie, co Fundacji, celowa spółka budowlana, o której można poczytać pod tytułem: ethicdomes.
Grupa założycielska rsp przy Fundacji Arystoteles poszukuje ludzi zaangażowanych w energetyką odnawialną, suwerenną, która umożliwi grupie podjęcie dalszych kroków na drodze do własnego spółdzielczego osiedla domów jednorodzinnych.
Oczywiście, grupa poszukuje także właścicieli gruntów wiejskich, gotowych do zaoferowania naszej spółdzielni dzierżawy gruntów pod uprawę oraz pod zabudowę, z opcją wykupu ziemi, co najmniej pod zabudowę osiedlową.
Zarówno w/w energetyków jak i właścicieli gruntów wiejskich, gotowych do zaoferowania nam dzierżawy gruntów pod uprawę oraz pod zabudowę, prosimy o nawiązanie współpracy z Fundatorem i Zarządem Fundacji; szczegóły pod tytułem: kontakt.