Zakładając Fundację, Fundator kierował się dewizą: Prawda, Rozum, Suwerenność.
Przejawami realizacji tej idei miały być: odkrywanie, propagowanie i wcielanie w życie rozumu prawego, wynikającego z arystotelesowskiej filozofii racjonalizmu praktycznego, odkrywanie i realizowanie prawa, potocznie, ze względu na jego nieznajomość, nazwanego prawem naturalnym, odkrywanie własnych, podmiotowych swobód, własności i czerpanie z nich siły do budowy własnych elektrowni, spółdzielczych domów jednorodzinnych, własnych gospodarstw rolnych i własnych firm budowlanych.
Główną myślą Fundatora była i jest pomoc prawna ludziom pokrzywdzonym przez przestępców finansowych, religijnych, politycznych i urzędniczych jako odpowiedzialnych za największe zbrodnie wobec ludzkości.
Ofiary przemocy finansowej, religijnej, politycznej i urzędniczej nie otrzymują pomocy prawnej od rynkowych kancelarii prawniczych przede wszystkim ze względu konflikt interesów. W/w prawnicy rynkowi przymuszeni są do przynależności korporacyjnej, gdzie istnieje uzasadniona obawa utraty posiadanych przywilejów zawodowych pod wpływem korporacji, których żywotne interesy są sprzeczne z istotnymi interesami osób pokrzywdzonych. Oparcie przychodów Fundacji na darowiznach beneficjentów pomocy prawnej skutkuje utrzymywaniem suwerenności finansowej Fundacji czyli realizacją celu beneficjentów, jakim jest funkcjonowanie bezstronnej finansowo Poradni prawnej.
Historię, jedną z wielu, osoby, której udzieliliśmy pomocy prawnej w ramach Poradni prawnej, poznasz pod tytułem: Jak pomagamy?.
Barierą dla osób pokrzywdzonych w szerokim dostępie do usług prawników są nie tylko sprzeczne z ich interesami interesy korporacji prawniczych, ale także drożyzna usług prawniczych, obłożonych daninami na władze publiczne. Otóż panująca drożyzna pomocy prawnej świadczonej przez adwokatów lub radców prawnych na rynku wynika z obłożenia jej wysokimi kosztami zatrudnienia oraz opodatkowania prawników, skutkiem czego skorzystanie z takiej pomocy jest trudno osiągalne przez wiele osób pokrzywdzonych, gdyż skorzystanie z niej skończyłoby się znacznym uszczerbkiem finansowym dla tej osoby i jej rodziny.
Fundacja posiada jeszcze inną zaletę, mianowicie prowadzi nie tylko suwerenną, ale także oszczędną politykę finansową. Pomoc prawna Fundacji jest skierowana nie tylko do ofiar przemocy finansowej, religijnej, politycznej czy urzędniczej, ale także do ofiar przemocy fiskalnej.
O tym, że wszyscy członkowie organów statutowych Fundacji pomagają Fundacji wyłącznie jako woluntariusze możesz dowiedzieć się z oświadczenia pod tytułem: Fundator, Zarząd, Rada Programowa.
Każdy z beneficjentów pomocy prawnej proszony jest o dokonywanie darowizn pieniężnych jedynie na funkcjonowanie Fundacji jako struktury organizacyjno-prawnej oraz na inne, społeczne cele realizowane przez Fundację.
Z racji przyjęcia statusu fundacji czyli organizacji non profit oraz rezygnacji z prowadzenia przez fundację z działalności gospodarczej, (uprawniającej przecież do zysku), doszło do zapobieżenia przez Fundacji, nałożenia olbrzymich ciężarów spoczywających na biznesie prawniczym.
Dzięki oparciu finansów Fundacji na darowiznach od osób bezpośrednio zainteresowanych tą pomocą, czyli beneficjentów pomocy prawnej, Poradnia prawna może skupić się na każdej indywidualnej sprawie beneficjenta poprzez sporządzenie gruntownej Wstępnej analizie sprawy i przełożenie jej beneficjentowi w formie pisemnej (mailowej).
Poradnia realizuje w ten sposób cel statutowy, jakim jest uświadamianie każdego beneficjenta iż jest człowiekiem żywym a nie osobą, obywatelem, konsumentem czy pacjentem, a w związku z tym jest właścicielem absolutnym, w sensie zależności od innych ludzi, swojego życia i śmierci, wolności i mienia.
Niekomercyjny charakter lukratywnej, ze swej istoty, pomocy prawnej skłania Fundację do oszczędnego zarządzania ludźmi, czasem i sprzętem. Cenny, w kategoriach ergonomicznych, czas prawników – woluntariuszy wolimy przeznaczać na dogłębną pracę nad merytoryczną obronę interesów podopiecznych. Z w/w przyczyn, główną formą kontaktów z beneficjentami, jak i pracy prawników w ramach pomocy udzielanej przez Poradnię prawną jest zarówno rezygnacja z zatrudniania kogokolwiek przez Fundację, zdalna forma przyjmowania zgłoszeń (formularz on line) i pełnomocnictw (e-mail), w tym przedkładanie projektów pism beneficjentom do akceptacji (e-mail), wyjątkowo woluntariusze i prawnicy Poradni świadczą pomoc w formie osobistych spotkań i narad z beneficjentami. Ponadto oszczędności w gospodarce finansowej Fundacji wynikają z faktu udostępniania Fundacji swoich zasobów materialnych przez Fundatora, Zarząd, Informatyka, innych Woluntariuszy.
Ogólne zasady funkcjonowania Fundacji zawarte są w jej aktach konstytutywnych, czyli pod tytułem: Akt fundacyjny oraz pod tytułem: Statut Fundacji Arystoteles.
Nasza Fundacja zajmuje się następującymi kwestiami prawnymi:
Prawo i postępowanie cywilne
Prawo spadkowe
Prawo rodzinne
Kwestie mieszkaniowe, prawo lokalowe i spółdzielcze
Prawo pracy
Prawo i postępowanie administracyjne
Prawo i postępowanie karne
Inne.
W/w przedmiotowy układ praktyki Poradni prawnej nie odzwierciedla wagi spraw, którymi od lat zajmuje się Poradnia.
Szczegółowy wykaz dziedzin ludzkich tragedii, pomijanych przez główny nurt rynku prawniczego, a objętych pomocą Poradni prawnej znajduje się pod tytułem: Woluntariat.
Proszę zwrócić uwagę na to, że lista nie jest wyczerpująca, w razie wątpliwości co do zakresu sprawy prosimy o kontakt z biurem Fundacji pod numerami telefonu: 662-268-917 lub mailem: krzysztof.majczyk@gmail.com
Nasi wolontariusze, będący Opiekunami Stron, nie są upoważnieni do udzielania pomocy w następujących sprawach: podatkowych, gospodarczych (związanych np. z prowadzeniem własnej firmy), rozwodowych i separacyjnych.
Nasi wolontariusze będący Opiekunami Stron nie mogą również reprezentować Państwa w sądzie. reprezentacją procesową zajmuje się Biuro Prawne Poradni prawnej, której Dyrektorem jest radca prawny Michał Gruszczyński.
Pomoc prawna jest udzielana mailowo, a odpowiedzi udzielane są w czasie dyżurów Opiekunów Poradni Prawnej w internetowych punktach pomocy prawnej, prowadzonych przez Opiekunów prawnych w czasie tradycyjnych godzin roboczych (pon- pt – 8.00-16.00). Na naszej stronie internetowej, w zakładce Poradnia prawna można zapoznać się z aktualnym zestawem tematów, jakimi zajmuje się Poradnia oraz Wykazem Opiekunów stron, którzy wkrótce obejmą oddzielne internetowe strony tematyczne.
Nasza Poradnia udziela porad MAILOWO, telefonicznie można dowiedzieć się o formach pomocy, natomiast za pośrednictwem poczty tradycyjnej przyjmowane są te oryginalne dokumenty papierowe, które nie podlegają skanowaniu i przesyłce mailowej. Jest to związane z dobrem naszych klientów. Udzielenie dobrej porady wymaga gruntownego poznania sprawy, z jaką przychodzi do nas poszukujący pomocy, a to jest możliwe jedynie po zapoznaniu się z dowodami w sprawie.
Co powinienem wysłać do Poradni w swojej sprawie?
Należy wysłać mailem skany wszystkich dokumentów ważnych dla sprawy, której dotyczą. Prosimy nie wysyłać pocztą do Poradni oryginałów dokumentów, gdyż Poradnia nie odpowiada za ich zaginięcie.
Jeżeli uważnie zapoznałeś się z zasadami pomocy udzielanej osobom poszukującym pomocy przez Poradnię prawną i poczuwasz się do odpowiedzialności za istnienie Poradni, skorzystaj z danych zawartych pod tytułem: Dane do przelewu bankowego darowizny
Jeżeli zechcesz zaangażować się czynnie jako Woluntariusz Fundacji, jako Opiekun strony tematycznie odpowiadającej Twojej wiedzy, praktyce, przeczytaj treść pod tytułem: Bądź kreatywny!
Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć Zasady współpracy z Fundacją zajrzyj pod tytuł: Zasady współpracy
Jak rozpocząć procedurę skorzystania z pomocy Poradni prawnej znajdziesz pod tytułem: Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?