Oferta pomocy prawnej jest pierwszym dokumentem formalnym ze strony Poradni prawnej, działającej przy Fundacji Arystoteles, który umożliwia udzielenie pomocy prawnej osobie poszukującej pomocy prawnej. Szczegółowe procedury udzielania pomocy prawnej poszukującym pomocy przez Poradnię zawiera Regulamin Poradni prawnej.
REGULAMIN UDZIELANIA NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, NIEODPŁATNEGO
PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO I EDUKACJI PRAWNEJ FUNDACJI ARYSTOTELES z wykorzystaniem struktury organizacyjnej Poradni obywatelskiej przy Fundacji „Arystoteles” został powołany do życia Uchwałą Zarządu Fundacji Nr 4 z dnia 10.10.2017 r. Poradnia Prawna przy Fundacji Arystoteles udziela bezpłatnej pomocy prawnej osobom, które się o nią zwrócą do Poradni. Poradnia przyjmuje zgłoszenia pomocy tylko w formie mailowej. Wiodąca korespondencja z beneficjentem pomocy odbywa się również mailowo, co nie wyklucza zarówno wzbogacenia jej o rozmowę telefoniczną, bądź nawet spotkanie dla poznania się, przekazania poufnych informacji czy dokumentów lub w celu zapoznania się Woluntariuszy ze świadkami zdarzenia lub miejscami zdarzenia.
Udzielenie pomocy prawnej przez Woluntariusza Poradni wymaga gruntownego poznania sprawy, z jaką przychodzi do Poradni człowiek poszukujący pomocy, a to jest możliwe jedynie poprzez pisemną Wstępną Analizę sprawy przez wolontariusza, będącego doświadczonym prawnikiem, na podstawie dobrze sporządzonego zgłoszenia przez beneficjenta pomocy prawnej.
Więcej o zasadach wsparcia Poradni prawnej przy Fundacji możecie się Państwo dowiedzieć pod tytułem: Bądź kreatywny!
Podstawowym dowodem bezpłatności udzielanej pomocy przez Fundację wszystkim, którzy się o nią zgłoszą do Fundacji jest pisemna Wstępna Analiza sprawy i sposoby jej rozwiązania. W/w Analizę otrzymuje każdy proszący o pomoc, bezpłatnie, bez żadnej wzajemności, celem edukacji i uświadomienia poszukujących pomocy o stanie faktycznym i stanie prawnym w jakim się znajdują oraz o podstawowych sposobach rozwiązania ich problemów prawnych, ustrojowych, ekonomicznych itp.
Najczęściej pisemną Wstępna Analiza sprawy i sposoby jej rozwiązania sporządzane są przez wolontariusza i przekazywane już wraz z Ofertą mailem do poszukującego pomocy. W razie zaakceptowania Oferty współpracy przez beneficjenta pomocy prawnej dochodzi do przekształcenia się dotychczasowych relacji prawnych z poszukującym pomocy z umowy darmowej pomocy prawnej w umowę współpracy, składającą się zarówno z umowy dalszej darmowej pomocy prawnej ze strony Poradni na rzecz beneficjenta pomocy oraz darowizny ze strony poszukującego pomocy prawnej jako beneficjenta tejże pomocy. Beneficjent pomocy dokonuje darowizny środków pieniężnych na dobro Fundacji za pośrednictwem rachunku bankowego Fundacji aby wesprzeć istnienie Fundacji a zatem wydatkowanie kosztów administracyjnych jak i realizacje innych celów statutowych Fundacji, a mianowicie jałumużnę (dobroczynność) i pomoc społeczną, promowane zwolnieniem Fundacji z opodatkowania podatkiem CIT na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT. Fundacja bowiem przyznaje stypendia socjalne, dokonuje darowizn na rzecz ubogich oraz udziela pomocy społecznej osobom potrzebującym.
Poradnia Prawna jako jednostka organizacyjna w łonie Fundacji podejmuje się także realizacji obrony procesowej osób pragnących korzystać z naszej pomocy, której politykę procesową zakreśla wcześniej Woluntariusz w mailu z Ofertą i Wstępną Analizą sprawy. Poradnia przy Fundacji Arystoteles podejmuje się obrony procesowej ludzi, którzy są skrzywdzeni przez instytucje publiczne lub instytucje finansowe, stąd nie może popadać w konflikt interesów, polegający na tym, że będzie uzależniać zakres pomocy prawnej osobom skrzywdzonym od arbitralnych decyzji funkcjonariuszy publicznych państwa lub instytucji finansowej, przeciwko której będzie wytaczać argumenty procesowe w obronie skrzywdzonych przez nich ludzi.
Mimo nieodpłatności w/w pomocy, a także mimo nie chęci do prowadzenia przez Fundację działalności gospodarczej, taka realizacja pomocy przez Fundację, jak każde przedsięwzięcie ludzkie, ma swoją drugą stronę czyli stronę finansową. Z zachowaniem zasady nieodpłatności w/w pomocy prawnej w stosunku do osób korzystających z w/w pomocy, Fundacja sporządza w/w osobie wraz z Wstępną Analizą sprawy budżet sprawy procesowej, nie angażując po swojej stronie ani pracowników czy zleceniobiorców do Poradni czy w ogóle do Fundacji, ani nie otwierając przedsiębiorstwa w ramach Fundacji, jednocześnie nie korzystając z żadnych dotacji instytucji publicznych. Fundacja, jako jednostka rozrachunkowa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pragnąca jednak wykonywać swoje cele nieodpłatnie i nie w systemie gospodarczym zmuszona była przyjąć określony model pomocy dla dobra beneficjentów tejże pomocy. Poradnia prawna, poprzez sporządzenie bezpłatnej Wstępnej Analizy sprawy wraz ze sposobami jej rozwiązania, określeniem czasu potrzebnego Poradni na rozwiązanie problemu oraz wyceną koniecznych nakładów do poniesienia przez beneficjenta na swoją sprawę procesowa uświadamia beneficjenta pomocy we właściwym czasie, czyli przed zawarciem umowy współpracy, czyli umowy zgodnych darowizn w tym pomocy prawnej ze Strony Poradni, o przewidywanych skutkach podjęcia takiej decyzji przez beneficjenta pomocy.
Na konieczne nakłady Beneficjenta na pomoc Poradni w przeprowadzeniu sprawy procesowej Beneficjenta składają się nakłady trojakiego rodzaju. Pierwszym typem nakładów Beneficjenta są nakłady finansowe na osoby trzecie a zatem na opłaty sądowe, na koszty opinii biegłych i na koszty zaangażowania osób trzecich (przed lub w trakcie sporu sądowego). Drugim rodzajem nakładów Beneficjenta są nakłady konieczne do poniesienia na funkcjonowanie Woluntariusza, świadczącego bezpośrednią pomoc Beneficjentowi, a zatem nakłady na zgromadzenie dowodów, zarówno nakłady osobowe, czyli na koszty osobistego zaangażowania Woluntariusza w pomoc (diety, delegacje służbowe, wyżywienie w trakcie wyjazdów do Beneficjenta lub do sądu lub do urzędu), a także nakłady na koszty zaangażowania jego auta, sprzętu komputerowego, telefonu, aparatu foto, sprzętu nagłaśniającego itp. Wreszcie, Beneficjent proszony jest o wsparcie innych, wiodących celów statutowych Fundacji, a mianowicie dobroczynności i pomocy społecznej. Wszystkie w/w wydatki, zgodnie z podwójnym, rodzajowo- kalkulacyjnym układem kosztów, są księgowane zgodnie z Uchwałą Zarządu o Zakładowym Planie Kont Fundacji.
Więcej o zasadach gospodarki finansowej Fundacji możecie Państwo się dowiedzieć na stronie głównej Fundacji Arystoteles: www.arystoteles.com pod tytułem: Bezpodatkowy system finansowo- księgowy Fundacji.
Oczywiście, w razie powstania dodatkowych wątpliwości co do zakresu pomocy, form pomocy, sposobu dostępności Woluntariuszy Poradnia służy Państwu pomocą pod telefonem: +48 662 268 917.
Więcej możecie Państwo znaleźć na stronie głównej Fundacji Arystoteles: www.arystoteles.com pod tytułem: Zasady udzielania pomocy prawnej
Historię osoby, która otrzymała pomoc prawna od Poradni prawnej na stronie głównej Fundacji Arystoteles: www.arystoteles.com znajdziesz pod tytułem: Jak pomagamy.
O szerszym zakresie działania Poradni prawnej możecie dowiedzieć się Państwo na stronie głównej Fundacji Arystoteles: www.arystoteles.com pod tytułem: Skorzystaj z porady.