Odpowiedź jest jedna-tak, pomoc Poradni prawnej jest bezpłatna.
Osoby świadczące pomoc w imieniu Fundacji czyli Wolontariusze, a zatem Fundator, Zarząd czy Prawnicy Poradni nie czerpią żadnych korzyści majątkowych w związku z pomocą udzielaną Państwu poprzez Poradnię prawną Fundacji, zwłaszcza w formie wynagrodzeń etatowych czy z umów cywilnoprawnych.
Fundacja nie ustanawia żadnej taksy (Cennika) za świadczenie pomocy prawnej.
Fundacja bezpłatnie udziela porad prawnych w formie Wstępnej Analizy sprawy wraz ze sposobami jej rozwiązania oraz budżetem realizacji sprawy sądowej.
Jak już pisaliśmy w zasadach udzielania pomocy, Fundacja pragnie świadczyć pomoc osobom skrzywdzonym przez instytucje, czy to publiczne czy to prywatne, czy to administrację czy sądownictwo, czy to instytucje finansowe, religijne czy to władze polityczne lub urzędy. Aby móc bezstronnie pomagać ofiarom w/w instytucji, Fundacja nie pobiera od w/w instytucji żadnych środków finansowych, zwłaszcza dotacji. Taka postawa jest ambitna, lecz wymaga zarówno zaprowadzenia rozsądnej polityki finansowej Fundacji, co do filarów przychodowych, ale także daleko posuniętej oszczędności jak i daleko posuniętej aktywności Woluntariuszy czyli zaangażowania w cele Fundacji.
Wzajemnie, za bezstronność i ochronę interesów ofiar w/w instytucji, Fundacja, przede wszystkim moralnie jak i finansowo jest uprawniona do zgodnego z zasadami racjonalnego gospodarowania, jak i zasadami uczciwości, oczekiwania wsparcia finansowego od swoich podopiecznych na realizację powierzonych przez nich Poradni sporów prawnych (procesowych).
Podopieczni pomocy prawnej Fundacji korzystają z pomocy Fundacji czyli współpraca Fundacji z beneficjentami pomocy powstaje a także trwa dopóty, dopóki podopieczni jako ludzie świadomi wzajemnych zależności finansowych Fundacji od nich, podtrzymują Fundację przy istnieniu.
Fundacja, poprzez Poradnię prawną, sporządza dla osób poszukujących pomocy wiele Wstępnych Analiz spraw wraz ze sposobami jej rozwiązania oraz wstępnymi nakładami na realizację tego rozwiązania, z których wielu ludzi podejmuje właściwe wybory co do samodzielnego rozwiązania swoich spraw. Taka pomoc jest darmowa. Z pewnością otrzymana porada uświadamia ich co do zakresu ich praw, prowadzi do popularyzacji prawa, przyrodzonej godności ludzkiej jako głównej instytucji prawa, wskazuje na niebezpieczeństwa tkwiące w systemie norm, które często są bezprawne, lecz są społecznie sankcjonowane, a funkcjonariusze publicznie muszą być uwzględnieni w polityce procesowej jako istotne podmioty w procesie.
To dzięki zrozumieniu przez korzystających z pomocy misji Fundacji, jako instytucji społecznej, podejmującej zgodnie z Aktem Fundacyjnym, Statutem, regulaminem organizacyjnym Poradni obywatelskiej obronę ludzi, skrzywdzonych przez instytucje publiczne i instytucje finansowe, Fundacja może zachować niezależność finansową od ciemiężycieli tych ludzi, przez co może zachować niezależność świadczonej pomocy przez Poradnię.
Pierwszy krąg osób, którym świadczona jest pomoc przez Poradnię to osoby, które bezpłatnie otrzymują Wstępną Analizę sprawy. Otrzymują bezpłatnie i zarazem całkowicie bezkosztowo niezależność Fundacji w krzewieniu wiedzy prawniczej, czyli wiedzy opartej na przyrodzonej i niezbywalnej godności ludzkiej, która to wiedza jest najczęściej wiedzą niedostępną na rynku usług prawniczych, zależnych, zarówno kosztowo, od najemnej siły roboczej, jak i, co gorsza, od kosztownych reklam narzucanych w formie i treści przez międzynarodowe korporacje finansowo – medialne, jak i zależnych politycznie od władz publicznych przez zależność fiskalną jako podatników lichwiarskiego systemu fiskalnego.
Drugi krąg osób, którym świadczona jest pomoc przez Poradnię to osoby, które bezpłatnie otrzymują Wstępną Analizę sprawy, a następnie zlecają Poradni prawnej realizację obrony procesowej, po otrzymaniu budżetu i harmonogramu sprawy. Fundacja liczy na akceptację przez nich, właściwie ich kosztów procesu, powiększonych zarówno o koszty nieodpłatnej działalności pożytku publicznego (wsparcie finansowe pomocy Woluntariuszy) oraz o część, którą Fundacja przeznacza na inne cele statutowe, czyli na dobroczynność i pomoc społeczną, zwalniającą Fundację z CIT.
Taka akceptacja dla potrzeb finansowych Fundacji powoduje, że Fundacja nie tylko istnieje, co zawdzięcza przede wszystkim Woluntariuszom, w tym Fundatorowi i Zarządowi, ale także rozwija się, wzbogacając nie tylko Beneficjenta, korzystającego z pomocy, ale także Woluntariuszy w praktykę pomocy sądowej, a także pozwala Woluntariuszom realizować dobroczynność i pomoc społeczną na rzecz innych Beneficjentów Fundacji, która jest preferowana zwolnieniem Fundacji z podatku CIT zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT.
Dokonywane przez Beneficjentów przelewy bankowe pomocy na dobro Fundacji nie wynikają z żadnej umowy obligatoryjnej (odpłatnej) a jedynie z “Budżetu sprawy” Beneficjenta pomocy prawnej Poradni, wcześniej skalkulowanego przez Woluntariusza wraz z Ofertą pomocy i Analizą Wstępną Sprawy, uwzględniającego zarówno:
Dokonanie przez Beneficjenta pomocy prawnej przelewu bankowego na rachunek bankowy Fundacji jest niezobowiązujące (nieobligatoryjne).
Beneficjent pomocy prawnej, który nie wesprze finansowo Fundacji środkami pieniężnymi zgodnymi z budżetem sprawy, zakreślonym przez Poradnię prawną przy Fundacji, także otrzyma wsparcie prawne Poradni prawnej, z tym że zmuszony będzie ponieść samodzielnie w/w nakłady wymienione w budżecie sprawy czyli nakłady na osoby trzecie, sam dojechać do sądu, aby samemu przejrzeć akta, czy złożyć zeznania czy projekty pism przygotowanych przez Poradnię. Korzystający z pomocy Poradni jednak najczęściej dokonują przelewów bankowych środków pieniężnych zgodnie z budżetem sprawy, czyli wybierają pokrycie nakładów Fundacji zgodnie z budżetem sprawy, aby Poradnia sprawniej i szybciej pomogła mu w tej sprawie, niż sam byłby w stanie to wykonać
Niektórzy z osób otrzymujących w/w pomoc prawną w postaci Wstępnej Analizy sprawy dokonują darowizn w formie przelewów bankowych, jednakże dzieje się to w warunkach dobrowolności. Niektórzy z nich wymagają i oczekują fachowej pomocy Poradni prawnej i większego zaangażowania Poradni, niż tylko w formie porady zwanej Wstępną Analizą sprawy.
Choć Fundacja przyjmuje każdy gest pomocy finansowej z wdzięcznym sercem, to jednak bez wsparcia finansowego działalności na rozsądnym poziomie, nie jest w stanie ani pokryć kosztów finansowych opłat sądowych za poszukującego pomocy ani też funkcjonować w sensie biura i administracji bez wsparcia finansowego ze strony podopiecznych, nie mówiąc o realizacji pomocy charytatywnej biednym i bezrobotnym czy stypendialnej studentom.
Oczywiście, nie jesteśmy w stanie i nie chcemy nikogo przymuszać do wsparcia finansowego, ale wierzymy, że istnienie Poradni stawiającej sobie za cel suwerenność finansową od w/w instytucji, które krzywdzą osoby szukające u nas pomocy prawnej, jest na tyle rzadkim dobrem społecznym, że ludzie dobrej woli będą tą lampę prawdy i sprawiedliwości ciągle podlewać oliwą dobrych uczynków.
Więcej możecie Państwo znaleźć na niniejszej stronie Fundacji Arystoteles www.arystoteles. com pod tytułem: Zasady udzielania pomocy prawnej