Woluntariat

1.Woluntariat czyli nieodpłatna, ochotnicza praca na cele społeczne

Zasadą statutową Fundacji i Regulaminu Poradni i zasadą ustawową woluntariatu jest ochotnicza praca woluntariusza na rzecz realizacji celów społecznych w Fundacji, bez wynagrodzenia, za to z możliwością wypowiedzenia umowy woluntariackiej (a zatem niezarobkowa, ale i nie niewolnicza praca społeczna).
Zasadą w/w aktów prawnych ustawodawcy, potwierdzanych przez Fundację jest też uprawnienie woluntariusza do zwrotu woluntariuszowi przez Fundację wszelkich nakładów, jakie ponosi woluntariusz na rzecz Fundacji w związku z realizacją celów statutowych Fundacji, na takich zasadach, jakie przysługują pracownikom na etacie, bez uznania w/w zwrotu przez ustawodawcę czy przez Fundację za darowiznę, a zatem bez prawa fiskusa do naliczania woluntariuszom podatku dochodowego od otrzymanych darowizn z tego tytułu.
Wreszcie zasadą Regulaminu Poradni, jak i każdej umowy woluntariatu jest uprawnienie do współdecydowania z Zarządem o sposobie, kwotach i osobach, na rzecz których będzie realizacja celów statutowych przez Fundację. I to jest też rzecz święta, a państwa przemijają.

2. Kogo poszukuje Fundacja?
Fundacja poszukuje wielu woluntariuszy do zdalnej pomocy Prawnikom Poradni i Dyrektorowi Poradni w pełnieniu funkcji Opiekuna strony w Poradni, Prawnika Poradni, a także innych funkcji w innych dziełach w Fundacji.
Informatyka już mamy w osobie Janusza Ślusarczyka, Prawnika i za razem Dyrektora Poradni oraz Prezesa Zarządu Fundacji mam w osobie Michała Gruszczyńskiego, Opiekuna kilku stron, Prawnika Poradni i Fundatora w swojej osobie, Opiekuna jednej, może dwóch stron w osobie Bartosza Bilińskiego, mgr ekonomii i politologii też mam, praktyka walki z biurokracją skarbową ma, Xawiera Toporkiewicza, tegorocznego maturzystę, kandydata na studenta prawa, jako kandydata na Opiekuna jednej ze stron też już mamy, jednak brakuje nam jeszcze wielu, wielu Opiekunów stron, Prawników Poradni, Ekonomistów Poradni, fachowców innych branż, którzy byliby biegłymi i zarazem Opiekunami stron tematycznych.

13. Jaki będzie zakres zadań Opiekuna strony?

Do każdej ze stron internetowych potrzebujemy obsady woluntariuszami w funkcji Opiekuna konkretnej strony, poświęconej jednemu tematowi, zarówno wchodzącemu w skład pomocy w Poradni prawnej, jak i tematom przekraczającym Poradnię prawną.

4. Czego spodziewamy się po kandydacie ma Woluntariusza – Opiekuna strony w Poradni?

Uczciwości, pragnienia prawdy, wolności, samodzielności, pracowitości.

5. Co daje Fundacja Opiekunowi strony w Poradni?

Opiekunowi dajemy miejsce do swobodnego zagospodarowania swoją osobą i osobowością w internetowej Poradni, a więc do działania, samodzielnie, choć pod nadzorem Dyrektora Poradni i Zarządu, zdobywanie praktyki woluntariusza w Poradni prawnej Fundacji prawniczej Arystoteles, zwrot kosztów ponoszonych z majątku własnego lub cudzego na działalność na rzecz Fundacji, szereg profitów w postaci współdecydowania o wydatkowaniu pozyskanych przychodów co do osób i rodzajów wydatków na realizację celów statutowych czyli dobroczynności pomocy społecznej, bo te są celem Fundacji, jako najważniejsze, jednocześnie celowo zwolnione przez państwo z opodatkowania.

6. W jakim duchu oczekujemy działania Opiekuna strony i każdego innego woluntariusza w Fundacji?

Oczekuję działania Opiekuna strony i każdego innego woluntariusza w Fundacji w duchu, w jakim ja działam, Prezes zarządu, moi dotychczasowi Opiekunowie stron i inni woluntariusze Fundacji.
Ja działam w duchu Wolności, Prawdy oraz odpowiedzialności, za Prawdę, za Wolność, swoją i innych, także tych, którym chcę pomagać, jak i tym, którzy szkodzą i krzywdzą mnie i innych, albowiem szkodzą i krzywdzą siebie najbardziej.
Pomagam sobie najwięcej, bo rozwijając Wolność i Prawdę, poszerzam je w sobie oraz wśród ludzi, a przez to poszerzam na dwa sposoby swój świat, a zatem umniejszam świat, jakiego nie chcę.
Jako twórca i Fundacji, jak i Poradni, stawiałem sobie te wartości za najważniejsze, wcześniej, zanim założyłem Fundację, więc też w tym duchu poszukuję ludzi, którzy, tak jak ja, cenią Wolność, Prawdę, Odpowiedzialność za siebie, innych.

 

7. Jakich kompetencji oczekujemy od Opiekuna strony lub innego woluntariusza Fundacji?

Liczą się przede wszystkim lojalność w/w wartościom Fundacji, szczera chęć pomocy ludziom skrzywdzonym i poszkodowanym oraz chęć nauki konkretnych funkcji Opiekuna strony.
Drugorzędną rzeczą oczekiwaną od kandydatów na woluntariuszy są zastane kompetencje do pełnienia zadań Opiekunów strony czy innych funkcji, gdyż te są rozwojowe i zależą od osobowości kandydata.

8. Czy kandydat może łączyć funkcję woluntariusza z innymi, dotychczasowymi funkcjami szkolnymi, studenckimi, zawodowymi itp?

Człowiek, jeśli tylko, wie, czego chce, może dokonać wiele, nawet w tym samym czasie.

II. Zakres obowiązków Woluntariuszy w roli Opiekunów Stron internetowej Poradni Prawnej

9. Jak pragniemy wdrażać kandydata w funkcję woluntariusza?

Po pozytywnej weryfikacji kandydata/ kandydatki oraz zawarciu umowy woluntariatu, każdy z nich, w swoim czasie będzie mógł, ze wsparciem moim jako Fundatora i Prawnika Poradni oraz Prezesa Zarządu, Dyrektora Poradni, Prawnika Poradni, czy Informatyka, tworzyć, a następnie rozwijać swoje kompetencje, najpierw jako Opiekuna strony, z czasem kilku stron, z czasem może też Kierownika Opiekunów oraz w innych funkcjach, jakie pojawią się w Poradni czy w Fundacji.

10. Czego oczekujemy od Opiekuna strony w ogólności?

Spodziewamy się od w/w internetowych Opiekunów konkretnych stron przede wszystkim pomocy poszukującym pomocy, podopiecznym czyli beneficjentom pomocy prawnej we współpracy z istniejącymi woluntariuszami Fundacji, a zatem we współpracy ze mną, prawnikiem Poradni, z radcą prawnym Michałem Gruszczyńskim, który jest jednocześnie Prezesem Zarządu Fundacji, Dyrektorem Poradni i Prawnikiem Poradni oraz z Januszem Ślusarczykiem, Informatykiem Poradni.

11. Jak przebiegać będzie procedura obsługi potrzebujących pomocy przez Opiekuna strony?

11.1. Nawiązanie kontaktu przez potrzebującego pomocy z Opiekunem strony.

Opiekun danej strony powinien na dedykowanym sobie adresie mailowym:
11.1.1. przyjmować maile jako sformalizowane odpowiedzi na formularzach kontaktowych oraz telefony od poszukujących pomocy,
11.1.2. definiować problemy do rozwiązania według dwóch kryteriów: jako tematycznie nie podejmowane przez Poradnię lub podejmowane, a jeśli podejmowane to na tej czy na innej stronie, a zatem przez niego jako Opiekuna tej strony, czy przez innego Opiekuna.
11.1.3. Następnie, jeśli Opiekun trafnie zdiagnozuje problem jako do podjęcia przez niego czyli Opiekuna tej strony, to Opiekun powinien nakłonić poszukującego pomocy do prawidłowego wypełnienia formularza kontaktowego, jeżeli potrzebujący jeszcze go nie wypełnił prawidłowo, który zawierać będzie zgodę na przetwarzanie danych osobowych poszukującego pomocy zarówno wewnątrz Poradni, Fundacji jak i w stosunku do tzw. osób trzecich.
Jeżeli Poszukujący pomocy skontaktował się już z Opiekunem poprzez mailowy formularz ze zgodą na RODO, to Opiekun powinien nakłonić potrzebującego do bardziej szczegółowego opisu zdarzenia, które wymaga rozwiązania, aby Opiekun mógł z opisu sporządzić i zamówienie jak i Ofertę.
Jest to trudne, i łatwe zarazem, gdyż wymaga nakłonienia człowieka do opisu, swoim językiem, co się stało, jakie szkody czy krzywdy poniósł, do czego dąży, czy chce pomocy od Poradni, w jaki sposób chce uzyskania pomocy od Poradni.

11.1.4. Nieformalna prośba Opiekuna o minimalne odpowiedzi potrzebującego powinna składać się z Ankiety wywiadowczej czyli ze zwykłych, ale trafnych zapytań o te sprawy.
Opiekun każdorazowo może sporządzić zestaw pytań, z prośbą o odpowiedź w jednej z trzech alternatywnych odpowiedzi rozłącznych: tak, nie, nie wiem. W/w zestaw ankietowy nie musi przekraczać 5 – 10 pytań.

11.1.5. Z w/w odpowiedzi potrzebującego Opiekun powinien zbudować Ofertę, która powinna składać się z 2 części, części zmiennej, w tym Wstępnej Porady obywatelskiej i części stałej.
Część pierwsza Oferty, zmienna, powinna polegać na zbudowaniu dwóch elementów:

1. Z odpowiedzi poszukującego pomocy stworzenie Zamówienia na pomoc oraz z

2. elementu czyli z Wstępnej Porady prawnej, informacji obywatelskiej, czy Wstępnej ekspertyzy ekonomicznej.
Drugi element części zmiennej Oferty, twórczej będzie budowany przez Opiekuna z wykorzystaniem dotychczasowych wzorców stosowanych przez prawników Poradni oraz ze wsparciem Prawnika Poradni lub Dyrektora Poradnik, potem budowana będzie samodzielnie przez Opiekuna, zaledwie z mailem do wiadomości Prawnika i Dyrektora o wysłaniu Oferty, w tym z Zamówieniem i Wstępną Poradą prawną itp.
Wstępna Porada prawna powinna nie tylko diagnozować problem, wskazać rozwiązanie problemu, sposoby rozwiązania, ale także rzeczywiste koszty do poniesienia przez potrzebującego pomocy, zarówno na instytucje czyli na sądy czy na biegłych, jak i na potrzymanie Poradni czy Fundacji przy istnieniu jako niezarobkowego dobra społecznego, nastawionego na obronę ludzi pokrzywdzonych lub poszkodowanych.
Część druga, stała Oferty powinna składać się z 3 elementów:

1. z autoprezentacji Fundacji, Poradni, Opiekuna,

2. z informacji o darmowej pomocy prawnej oraz o zasadzie samofinansowania się Poradni i Fundacji ze źródeł, którym udziela pomocy prawnej, jako skierowanej ku niezawisłości i niezależności Fundacji od instytucji, które krzywdzą i szkodzą potrzebującym pomocy,

3. Z prośby skierowanej do potrzebującego pomocy o wsparcie tego dzieła, czyli Poradni lub innych dzieł Fundacji, przelewem bankowym, najczęściej w kwocie 300 zł z dopiskiem: “darowizna na cele statutowe, ogólnie lub na wybrane cele statutowe” oraz z prośbą o maila zwrotnego ze skanem przelewu.
Oferta, wraz ze Wstępną Poradą Prawną, powinna być zatem w całości darmowa, bez względu na to, czy poszukujący pomocy zechce cokolwiek darować przelewem na Poradnię w szczególności, czy na Fundację w ogólności.

12. Jak powinien zareagować Opiekun, jeśli potrzebujący przyśle skan przelewu i poprosi Opiekuna o realizację pomocy przez Poradnię w wersji opisanej przez Opiekuna we Wstępnej Ekspertyzie Prawnej lub Ekonomicznej?

Jeżeli poszukujący pomocy dokona przelewu darowizny, to Opiekun powiadamia mailem Prawnika Poradni oraz Dyrektora Poradni, którzy przygotowują Szczegółową Ekspertyzę, wraz ze szczegółową umową pomocy potrzebującemu i zlecają Opiekunowi, lub sami prowadzą negocjacje oraz kontraktację pomocy.

13. Jakie inne obowiązki spoczywają na Opiekunie strony?

Opiekun strony powinien ustawicznie zbierać prawodawstwo, orzecznictwo, glosy oraz literaturę prawniczą i ekonomiczną on line dotyczącą tematyki obejmującej stronę.
Ponadto Opiekun powinien ustawicznie poszerzać wiedzę z innych stron tematycznych Poradni, umieć skutecznie zastępować innych Opiekunów w prowadzeniu ich stron, w razie konieczności losowych, potrzeb wypoczynku czy rezygnacji z Opieki nad nimi, proponować rozwiązania usprawniające pracę Poradni, wnosić uwagi do aktów wewnętrznych Poradni, czy aktów wewnętrznych Fundacji, uczestniczyć w szkoleniach dokształcających własnych lub zewnętrznych Fundacji.

14. Jakie prawa przysługują Opiekunowi strony?

Fundacja jest organizacją żebraczą, czyli nie została wyposażona przez Fundatora w posag, a istnieje dzięki darowiznom beneficjentów, korzystających z pomocy w Poradni prawnej czy w innych formach działalności dobroczynnej czy pomocy społecznej, świadczonej przez Fundację.
Opiekun strony, jak i inni woluntariusze, mogą, w ramach “Republiki ludzi świadomych” współdecydować z Zarządem o kierunkach wydatkowania przychodów osiągniętych w Fundacji.
Dzięki fundacyjnej polityce wspólnego osiągania przychodów, zarówno przez Fundatora, jak i przez Woluntariuszy, którzy nie należą do organów konstytutywnych tej organizacji społecznej, czyli do Rady Fundacji, ani do organów zarządczych Fundacji czyli do Zarządu Fundacji, przez system uchwał Fundatora, regulaminów Zarządu i sieci ramowych umów woluntariackich oraz umów wykonawczych do umów woluntariackich, możliwy jest na bieżąco, wspólny, Fundatora z Zarządem i Woluntariuszami, podział przychodów na wydatki statutowe, z akceptacją przez Zarząd, opinii Woluntariuszy co do kierowania ich do imiennie wskazanych osób w formach, i kwotach przez nich określonych.
Opiekun strony, jak każdy woluntariusz, wchodzi z chwilą zawarcia umowy woluntariatu w skład Rady Programowej Fundacji czyli organu opiniującego bieżącą działalność Zarządu.
Każdy Członek Rady Programowej zapoznaje się z regulaminem Rady Programowej, która przewiduje sposób działania Rady oraz prawa i obowiązki każdego Członka Rady.
Przede wszystkim Zarząd oczekuje od każdego Członka Rady Programowej wyrażania ustawicznie – pisemnie, mailowo opinii Zarządowi co do ogólnych sposobów realizacji celów Poradni czy Fundacji czyli co do ponoszenia konkretnych wydatków statutowych.
Ponadto Członek Rady Programowej powinien wyrażać pisemnie, mailowo ustawicznie opinie Zarządowi co do szczegółowych sposobów realizacji celów Poradni czy Fundacji. Takie opinie są oczekiwane przez Fundację w stosunku do wydatków na cele statutowe, osiągniętych wskutek konkretnej pomocy Członka Rady Programowej w danej funkcji, np. funkcji Opiekuna konkretnej strony.

III. Proces rekrutacji Woluntariuszy przez Fundację

15. Jak będzie przebiegał nabór kandydatów na Opiekuna strony i inne funkcje woluntariackie w Poradni i w Fundacji?

Fundator i Zarząd przeprowadzamy weryfikację kandydatów na Opiekunów lub innych woluntariuszy w formie dwustopniowej, mianowicie w formie mailowej oraz spotkania realnego z którymś z nas, z Fundatorem lub z Prezesem Zarządu, u nas lub w miejscu zamieszkania Opiekuna.
Na prośbę kandydata prześlemy deklaracje ideowe oraz akty założycielskie, akty wewnętrzne Poradni, wzór umowy woluntariatu czy też odpowiemy krótkim mailem, czego chcemy i co oferujemy kandydatowi.
W mailu poprosimy o uzasadnienie chęci podjęcia funkcji Opiekuna lub innej funkcji w Poradni czy w Fundacji.
Na spotkaniu osobistym przeprowadzimy luźną rozmowę o celach Poradni, o miejscu Opiekuna w strukturze Poradni i Fundacji oraz poprosimy o podzielenie się z nami, jakie motywy osobiste lub zawodowe, lub oba, kierują kandydatem w chęci związania się z Poradnią czy Fundacją

16. Jak będzie przebiegać kontraktowanie woluntariatu?

Posiadamy i przedłożymy wzorzec umowy woluntariatu, której podpisania oczekujemy od kandydata zweryfikowanego pozytywnie na Opiekuna strony lub na inną funkcję w Fundacji.

17. Do kiedy trwa rekrutacja kandydatów na woluntariuszy, w tym na Opiekunów stron, Prawników Poradni i innych woluntariuszy Fundacji?

Rekrutacja kandydatów na woluntariuszy, w tym na Opiekunów stron, Prawników Poradni i innych woluntariuszy Fundacji trwa on line, bezustannie, nie mniej obecnie jest najważniejsza, bo są tworzone przez miesiąc 10 nowych stron, więc trwa nabór na 10 Opiekunów nowych stron. Wkrótce, za 1,5 miesiąca będą stworzone 5 nowych stron, zajmujących się pomocą w swobodnym zarobkowaniu w Nowym Świecie, który wspólnie możemy sami sobie stworzyć.
Przypomnę jeszcze tematykę stron, będących obecnie zaledwie zakładkami strony głównej:

1. Prawda,

2. Wolność,

3. Zagraniczno – krajowe holdingi spółek z o.o.,

3. fundacje bez działalności gospodarczej, bez dotacji, bez podatków,

4. samofinansujące się elektrownie odnawialne,

5. rolnicze spółdzielnie produkcyjne nastawione na zyskowną produkcję zdrowej żywności z pradawnych odmian zbóż, ziemniaków, warzyw i owoców,

6. spółdzielnie budowlane małych tanich domów jednorodzinnych
Wszystkie te organizacje prawne albo mamy, albo planujemy założyć – wszystko w kierunku powołania grupy świadomych ludzi do wzięcia odpowiedzialności za swój los, za swoje finanse, za swoje życie, aby gromadnie, jednak rozumnie, powoli, ale systematycznie wychodzić ze starego świata ku Prawdzie, Wolności, Potędze.

Do prowadzenia przez Opiekunów stron Poradni prawnej pomocnych w swobodnym zarobkowaniu potrzebne będą dodatkowe umiejętności praktyczne lub co najmniej teoretyczne, z przedsiębiorczości, zarządzania, prawa spółek, prawa organizacji społecznych, inżynierii, energetyki, rolnictwa, hodowli, budownictwa, więc będziemy poszukiwać tego typu ludzi.
Z pewnością też w/w Opiekunów w/w stron, będących inkubatorami przedsiębiorczości czekają intensywne warsztaty dokształcające, zanim obejmą Opieką w/w strony.
Będzie ciekawie, inspirująco, twórczo i z nadzieją na przyszłość!!!

Inne projekty przewidziane przez Fundację dla Woluntariuszy oprócz Poradni prawnej znajdziesz pod tytułem: Wolni Ludzie! Dołączcie do Nas!

Jeżeli chcesz porozmawiać na któryś z w./w tematów: Kontakt.